Praktyka dziekańska była pomocna w podjęciu decyzji o kandydowaniu na stanowisko rektora PUM w 2016 r. Miałem nadzieję, że wszystko co wcześniej robiłem na mojej Uczelni, osoby, z którymi współpracowałem i dla których podejmowałem różne wyzwania – wszystko to dało mi wiele cennych doświadczeń. Naturalną konsekwencją mogło być ich wykorzystanie dla dobra PUM. Kiedy postanowiłem kandydować wiedziałem, że ewentualna wygrana przyniesie kolejne dylematy do rozwiązania, z którymi w duchu odpowiedzialności trzeba będzie się zmierzyć. Ale tak jak niegdyś gen. Robert Lee nie chciałem unikać wyzwań, wolałem je podejmować i starać się rozwiązywać najlepiej jak tylko można było w danym czasie i w konkretnych okolicznościach.

Będąc rektorem miałem wiele sposobności aby przekonać się o wielkim zaangażowaniu, rzetelności, a także kreatywności pracowników naszej Uczelni. To właśnie dzięki nim kierowanie naszym Uniwersytetem stawało się przyjemnym obowiązkiem, a wyzwania, przed którymi stawał PUM łatwiej było pokonywać. Bo rektor powinien być primus inter pares. Cieszę się zatem, że ostatnie lata były dla PUM owocne – te efekty stanowią wspólne dokonania naszej społeczności akademickiej, a gdyby ktokolwiek uznał, że w jakikolwiek sposób dane mi było do nich się przyczynić, to z pokorą odpowiedziałbym: wygrane bitwy są dziełem całej armii, a przegrane idą na konto dowódcy…
- w rankingu „Perspektyw” PUM zajmował wyższe lokaty: 2017 r. – 30, 2018 r. – 26, 2019 r. – 18.
- pod względem efektywności naukowej w 2019 r. trzecie miejsce wśród wszystkich uczelni wyższych w Polsce (za UW i UJ).
- w 2019 r. w Bangkoku podczas Międzynarodowej Wystawy Własności Intelektualnej. Wynalazków i Innowacji IPITEX 2019 5 z 10 złotych medali przyznano zespołom badawczym z PUM (luty 2019).
- uruchomienie najnowocześniejszego Centrum Symulacji Medycznej w kwietniu 2019 r. z 35 salami dydaktycznymi, m.in. blok operacyjny, sala intensywnej terapii, szpitalny oddział ratunkowy, symulator ambulansu, sala porodowa, sala opieki pielęgniarskiej (kwiecień 2019).
- przyznanie dla PUM 590 mln zł z budżetu państwa na wybudowanie i stworzenie Centrum Medycyny Translacyjnej, Uniwersyteckiego Centrum Onkologii, Ponadregionalnego Centrum Chirurgii Nowotworów Głowy i Szyi (czerwiec 2019).
- przekazanie przez Miasto Szczecin działki gruntowej o wartości 7 mln na inwestycję wymienioną powyżej.
- otwarcie pierwszego w regionie Centrum Egzaminów Testowych, które pozwoli lepiej przygotować Studentów do Lekarskiego Egzaminu Końcowego, a także maksymalnie skróci czas oczekiwania na wyniki egzaminów (październik 2019).
- sukcesywna modernizacja, doposażanie i remontowanie budynków klinik i oddziałów szpitalnych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej i Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 przy al. Powstańców Wlkp. (wartość pozyskanych środków zewnętrznych przekroczyła 100 mln zł). W 2018 r. na 47 szpitali klinicznych w Polsce obydwa szpitale sklasyfikowano wysoko: SPSK nr 1 na miejscu 6, a SPSK nr 2 – na miejscu 2.
- w 2018 r. uruchomiono na PUM oczekiwany od dawna kierunek studiów Farmacja.
- otwarcie się PUM na zdolną młodzież: w 2018 r. Senat podjął uchwałę, na mocy której kandydaci przystępujący do rekrutacji na studia na PUM mogą wybrać dwa z czterech przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, matematyka.
- od 2016 r. wykłady otwarte wybitnych naukowców o światowej renomie z zakresu medycyny. M.in. na PUM wygłosili je: prof. Bogdan Czerniak z MD Anderson Cancer Center w Houston, prof. Maria Siemionow z Uniwersytetu Illinois, prof. Sadao Sato z Japonii, prof. Wojciech Maksymowicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.